Bunu normalleştiremezsiniz…

Çin’de veya başka bir Asya ülkesinde oluyor kamera kaydına giren feci olay.
Bir çocuk,  4 yaşlarında görünüyor, orta yoğunlukta trafiğin olduğu dar bir sokağa çıkıyor başıboş. Etrafta çuvallar, yürüyen, malzeme taşıyan insanlar, motorsiklet ve araçlar.
Beyaz kapalı kasa bir kamyonet çocuğa çarpıyor. Ön tekerleği çocuğu ezip hemen sonra duruyor. Araçtan kimse inip bakmıyor. Sonra arka tekerlek de üzerinden umarsizca geçiyor, kamyonet yola ikinci defa çocuğu ezerek devam ediyor.

Saniyeler sonra bir motor, görüp de durmadan geçen nice yaya, yine bir iki araç. Biri sonunda müdahale edecek diyorsun izlerken. Kaldırıp hızla hastaneye götürecek. Sinir harbi yaşarken çocuğa umursamazca vurup geçen her yaya veya aracın ardından katıla katıla ağlayarak ahh diyorsun. Bu ne ki?

…..

Başka bir ülke, ortadogunun da ortası. Yüzünü gizleyen bir militan, bebeği annesinin memesindeyken anneyi öldürüyor. Çocuk ölü annenin memesinde öylece habersiz kalıyor. Herkes yoluna devam ediyor.

…..

Dünyanın birçok ülkesinde her dakika birileri ve özellikle çocuklar, birçoğumuzun şahit olmaya yüreğinin dayanamayacağı türden vahşete maruz, o vahşetle başbaşa. Evet, her dakika!

İnsanoğlu, içinde yaşadığı gezegeni belki de en haketmeyen varlık olarak, her dönem biraz daha vicdandan, dayanışmadan, duyarlılıktan uzak bir kültür yaratıyor kendisine.

Ve sıradan yaşamını sürdürebilmesinin tek yolu, duyduğu, şahit olduğu, bildiği, eşek gibi farkında olduğu bu olağanüstü hali beynin mucizevi manevralariyla normalleştirip olağan kabul etmek.

Öyle ya, aksi halde güne nasıl aklı başında, delirmemiş, sağlıklı bir bünyede başlardı ki?

Topluca belamizi bulsak artık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s