Olimpiyatlarda Dindar Modernler ve Muhafazakar Seçkinler

Bir arkadaşımın getirip bıraktığı, Canetti’nin Körleşmesi’ni okuyorum bu günlerde. Tam dişime göre çıktı. Kitapta, olayların esasını teşkil eden zihinsel aldatmaca ve neden olduğu yanılsamanın, gerçek hayattaki tezahürünü sık sık gördüğüm için, çevremle ve çevremdeki insanlarla ilişkilendirmekte hiç zorluk çekmiyorum.

Bu beni eğlendiriyor.

İnsan, kendisini bir yanılsamaya bir kez ikna etmeye görsün, bir daha çıkması neredeyse imkansız olan bir bataklığa saplanıp kalması artık kaçınılmaz oluyor.

Eski alıştığımız değerlere ve sisteme göre, 2020 olimpiyatlarının ülkemizde yapılmasını kimler can-ı gönülden isterdi? Anadolu’nun dindar muhafazakarları mı, yoksa batı hayranı, modernizm savunucuları (klişeleşmiş olmasına rağmen bu tabirde ısrar ediyorum) ‘beyaz’ kesimi oluşturan elit Türkler mi?

Dedem; babamın babası olan hacı dedem dindar bir adamdı. Bence bağnaz bile sayılırdı. Vaktiyle babamla da sık sık çatışırlarmış. Erken kaybettiğimiz için, biz torunların çok şansı olmadı onu konuşturmaya. Belki de anlatacak pek bir şeyi yoktu, artık bilemiyoruz.

23 Nisan dahil, hemen her bayramda ziyaretine giderdik. Televizyonun karşısına hazırlanmış olan yatağında uzanır halde bulurduk onu. Elini öper, divana otururduk.

Kanallar, çocuk bayramlarında  kutlamalara katılan küçük çocukların gösterilerini verirdi gün boyunca. Böyle zamanlarda dedem hemen babaanneme seslenirdi. “Nazife! Kapat şu televizyonu allahaşkına, bu ne böyle çıplak çıplak çocuklar, tövbe tövbe! Neden giydirmezler şunları!”

Bizler gülüşür, mini eteklerimizi çekelerdik bir yandan.

Dedem gibi insanlar İstanbul’da az, Anadolu’da çoktu o günlerde. Olimpiyatlara ve benzeri Avrupai gösterilere tutucu bir gözle, mesafeli bakarlardı. Ne de olsa yüzücüler çıplaktı, atletler desen öyle, hele patenciler, kucak kucağa ve yine yarı çıplak!

Ancak, zaman değişiyordu.

Bir de baktık ki, o dindar ve muhafazakar kesim, ülkenin görünür hayatında daha etkin oldu, hatta sonunda iktidar da oldu!

Biz bir felaket bekledik bu iktidardan. Halbuki farkında olmadan daha büyük bir felaket olup bitiyordu zaten iktidarın karşı cephesinde.

Ağırlıklı olarak muhafazakarları temsil eden iktidar, 2020 olimpiyatlarının ülkemizde yapılabilmesi için dualar edip tırmalarken, Avrupai ve modern bildiklerimiz tersini diliyorlardı.

Neden?

Müzelik modernizmi muhafazakarlara kaptırdılar da ondan! Bir beyaz Türkün en dayanılmaz bulacağı şeyin, dindar muhafazakarın yüzünü, Avrupa’ya – pardon, bütün dünyaya – ondan daha fazla dönmesi olduğunu öğrendik sonunda. Bu ağır kompleks yüzünden, olimpiyatların ülkemizde yapılmasını istemeyecek kadar kendi içlerinde tutucu ve muhafazakar hale gelmişler meğer. İşte gerçek felaket, modern görünümlü ulusalcı seçkinlerin, bir zamanlar küçümsedikleri bütün özellikleri benimsemiş olmaları.

Artık onlara aydın diyemiyorum; zira aydınlığı ve gelişmeyi temsil edemeyecek kadar karanlığa gömüldüklerini görüyorum. Tıpkı Canetti’nin Körleşmesi’ndeki baş kahraman Kien gibi; bizim aydınlarımız da aldıkları eğitim ve edindikleri engin bilgilere rağmen, bu zenginliklerini gerçek bir aydınlanma ve gelişim için kullanamaz hale gelmişler. Hayattan ve zamanın ruhundan kopuk ‘bilgililer’ topluluğu olarak giderek toplum üzerindeki etkilerini kaybediyorlar.

Reklamlar

Olimpiyatlarda Dindar Modernler ve Muhafazakar Seçkinler” üzerine 3 yorum

  1. Hayat bir imtihandır lafı var ya… Fitnenin arapça kelime manası bakırı altından ayıran ateşmiş. Yola bir niyetle çıkıyoruz ama yolda en diplerde neyi talep ediyorsak, o yüzümüze çarpılıyor. “Neyi talep ediyorsak oyuz.”.

    Şimdi asıl test edilenler dindarlar galiba. “Aslolan ahiret hayatıdır”a sadık kalabilecekler mi?

  2. Belki dindar bir bakış açısıyla hayır, fakat bazı insani durumların dinin ve devletin, her türlü kimliğin ötesinde ele alınması gerektiğini öğreniyorlar. Öğreniyoruz. Vicdan dediğin din min tanımıyor ki. İşte o ‘tanımadığı’ noktasına hepimiz ufak ufak geliyoruz. (ya da ben yine fazla umutluyum)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s