Profesyonel Olağanlaştırmalar

Hiçbir şeye şaşırmayan arkadaşlarım, tanıdıklarım var. Öyle uzun boylu heyecanlanmıyorlar mesela. Yada içlenmiyorlar dokunaklı olan şeylere. 

Bir ‘cool’ olma sendromu. Ağırbaşlılık ve soğukkanlılıkla karıştırılan bir donukluk illeti sanırım. 

Öyle bir filme giriyoruz ki bazı akşamlar, çıktığımızda insanların nutku tutuluyor; hava soğuk, bir yerlere girip sıcak bir şeyler içmek gerekir o an, ancak hala filmde olanlarımızın gık’ı çıkmıyor. Fark etmiyor çünkü, öylece yürüyoruz ve senaryonun ağırlığının üzerimizden dağılıp uçmasını bekliyoruz büyülenmiş bir halde. ‘Cool’ arkadaşlarımız, hiç heyecanlanmadıkları, burulmadıkları ve etkilenmedikleri için daha yönetmenin ismi çıktığında perdede, “E, n’apalım şimdi, nereye gitsek, bilmem kimlerle buluşalım madem”e kayıveriyor aniden. 

Newroz akşamı da böyle bir hal vardı etrafta. Ülkede olağanüstü ama olması da sürekli beklenen bir şeyler olup bitti koca gün, heyecanımdan depar atasım, yolda karşılaştığım arkadaşlarımın boynuna sarılasım geliyordu, çok mutluydum. Onlar ‘ölçülü’lükten gebermişlerdi o sırada. 

“Tamam Deniz, sakin, adamlar alt tarafı barışıyorlar, zaten olması gereken bu değil miydi?” diyorlardı bana mat gözleriyle. 

Takip eden günlerde çok korkunç cinayet haberleri okudum. (Böyle mazoşist bir yanım var, üçüncü sayfa haberi okuduğumda, bir anda bütün acıları ben çekiyormuşum gibi ağırlaşıp kalıyorum, dolayısıyla artık okumuyorum.) Hiç kimse şaşırmıyordu. “Biz hasta bir toplumuz zaten, hep hasta ruhluyduk” cümlesi yetiyordu her şeyi olağanlaştırmaya, şaşırmamaya. Kimse şaşırmıyordu, perişan olmuyordu. 

İşte böyle, profesyonelce taşlaşan, ‘cool’ kalan ve olup biten en uç vakaları bile olağanlaştıran arkadaşlarım sağolsun, kalbim yere gelmez artık benim. Üzülmem artık, heyecandan koşarken öyle de bir ölçülü olurum ki, taşa takılıp düşmem, sendelesem de hemen toparlarım. 

İyi ki varsınız. Ruhuma ilaç gibisiniz (!)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s