Ellerim.

Bir kaç gündür ellerime bakıyorum uzun uzun. Neler yaptıklarını, neler yapabileceklerini, bir gün en çok ne işe yaramayı hayal ettiklerini. Yeterince uzun bakınca, bir uzvum değiller de sanki, benden bağımsız parçalarmış gibi görünmeye başlıyorlar. O hissi yakalayana kadar bakıyorum. Parmaklarımın aralarına, perdelenen kısımlarına, eklemlerine, damarlarımı ve kemiklerimi gösteren şu şeffaf deriye…

Saatler sonra, artık hükmedemeyeceğim kadar uzaklaşıyorlar vücudumdan. Artık benim değiller. Kollarım daha uzun görünüyor, bileklerimden sonrasına neredeyse ulaşamazmışım hissiyle ürperiyorum.

Birbirlerinin içine geçiyor parmaklarım, sol elim, sağ elimin dışarı bakan kısmına dokunuyor. Bir ürperti yayılıyor. Kendi elime değen, yine çok iyi bildiğim, tanıdığım bir el, ama bana ait değil. Tuhaf bir his. Yalnız olmadığımı düşündürüyor. Çok sevdiğim, hep görmek istediğim, hep yanında, yan yana durmak istediğim birini düşünüyorum, sol elimi emanet ettiğim birini. Diğer elimden sıkıca tutuyor. Kemiklerime kadar hissediyorum varlığını. Her dokunuşunda, en sevdiğim sözcükleri işlemeye başlıyor zihnime. Sesi, kelimeleri, yüzü ve kalp atışları parmak uçlarında toplanmış, sağ avucumun içinden ruhuma yayılıyor.

Yeterli zamanı tanıdığımda, hayallerim ve zihnim bana gerçeğin en yakın deneyini sunuyor. Bu, bütün mesafeleri, araya giren her şeyi daha katlanılabilir kılmanın tek yolu olmaya başlıyor bir süre sonra. Gerçek zamanlı bir yolculuğa çıkamıyorsan, bunu aklın ve kalbinle, yeterli zamanı vererek yapmak durumunda kalıyorsun.

İnsanın, en kolay yabancılaşabildiği uzvu elleri. İşte günlerdir ellerimle böyle oynuyorum. Onları kendimden uzaklaştırıp, yabancılıyorum önce. İlk ürpertiyi atlattıktan sonra, gerisini zihnim hallediyor. Gözlerimi kapatıyorum ve parmak uçlarından yayılan sesi, dokunuşu, bir arada olmayı hissediyorum. Saatlerce sürüyor ve derin, tatlı, huzurlu bir uykuya dalıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s